TR | EN
MİMARLIK BÖLÜMÜ

Mimarlık Bölümü, 1984 yılında Anadolu Üniversitesi bünyesinde kurulmuştur. 1993 yılında, Anadolu Üniversitesinden ayrılan bölüm, günümüzde Osmangazi Üniversitesi bünyesinde mimarlık eğitimi vermeye devam etmektedir.

Mimarlık Bölümü ana kampüsten ayrı olarak Bademlik Kampüsü’nde eğitim vermektedir
 

Yerleşke, şehir merkezine yakın bir mesafede konumlanmaktadır. Bademlik kampüsünde yer alan Mimarlık Bölümü binası mimarlık öğrencilerinin ihtiyaçlarına göre oluşturulmuş olup, diğer bölümlerden farklı bir yapılanmaya sahiptir. Mimarlık Bölümünde verilen eğitim hem teknik bilgiye hem de tasarım bilgisine dayanmaktadır. Bölümün amacı, öğrencilerine 4 yıl boyunca kaliteli ve çağın gereklerine uyabilen bir eğitim ortamı sunmak, ayrıca özgün tasarımlar yapabilen, çağdaş mimarlar yetiştirmektir.

Bölümümüz ikisi doçent, beşi yardımcı doçent ve biri öğretim görevlisi olmak üzere yedi tam zamanlı öğretim elemanı, alanında yetkin akademisyen ve mimarlardan oluşan on beş yarı zamanlı öğretim elemanı ve beş asistan ile eğitim vermektedir. Yarı zamanlı öğretim üyelerimizle birlikte proje derslerin de yedi öğrenciye karşılık bir öğretim elemanı bulunmaktadır ve bu oran Türkiye’de mimarlık okulları arasında ortalamanın üzerindedir. Öğretim üyelerimiz tarafından son beş yılda yapılan yayın sayısı altmış yedidir. Mühendislik ve mimarlık alanları arakesitinde yer alan dersler fakülte bünyemizde ilgili mühendislik bölümlerinden aldığımız destekle sürdürülmektedir. Mimarlık eğitiminde ayrı bir öneme sahip olan bitirme projesi son iki dönemdir. Ankara’dan gelen bir grup akademisyen ve alanında yetkin mimar tarafından yürütülmektedir.

Eğitim öğretim faaliyetlerine ek olarak Eskişehir Osmangazi Üniversitesi kapsamında yürütülen TCDD için yeni gar yerinin belirlenmesine yönelik araştırma projesinin Mimarlık alanını ilgilendiren kısmı bölümümüzce yürütülmektedir.

Mimarlık bölümü için tıklayınız... https://esogumimarlik.ogu.edu.tr/